Pasta Marinara Fresco (Fed 4 for $2.68)

Personally, I dislike spaghetti.  I don’t like spaghetti sauce from a jar, I don’t like cleaning it up, I don’t even like looking at it.  Recently though, I have been overtaken by the tomatoes in my garden.  I decided to put them to good use, and my husband is probably SO tired of pasta because this sauce is so good we have had it twice a week for the last two weeks!  I know, I got a lot of this from my garden, but I am still under $5 even if I had to buy the ingredients.

I am going to start off by saying that you could use all organic ingredients, or use whole wheat pasta and this could get more expensive.  It’s all about what you choose to feed your family!  Also, people have ranted about me only using HALF a package of spaghetti and only using HALF of the cost.  They say they are buying a whole thing of spaghetti, so I should not say that it only cost HALF of what you are paying for the package.  This makes no sense to me.  I am basing my cost on what I am using, you can always buy out of the bulk bins when possible (it’s cheaper anyway).

Ok, off my soapbox.

In a non-stick skillet, over medium heat, dice up 2 tomatoes, half an onion & one bell pepper.  Add 1 Tbsp. olive oil, 2 Tbsp. balsamic vinegar, ¼ C water, 1 tsp. Garlic salt (or more or less depending on what you like), and 1 tsp italian seasoning.  Simmer for 15 minutes, stirring to prevent burning/sticking.  Depending on who you are cooking for, you can add so much to this recipe.  You could put in olives, mushrooms, spicy peppers, etc.

While the sauce is doing its thing…

Cook the pasta according to the directions on the package.  I cooked half a package of spaghetti, but you could use any pasta (easy for toddler pickup), and cook as much or little as you want.  I wanted a saucier pasta, so I didn’t use a ton of pasta.

Then, add everything together in a dish, top with parmesan, and serve!  Or you could dish out the pasta and put the sauce on top, whatever you like.

Enjoy!

For Sauce:

2 Roma Tomatoes – $.40

½ Onion – $.40

1 Bell pepper $.59

1Tbsp. Olive oil

2 Tbsp. balsamic vinegar

1 tsp. Italian seasoning

1 tsp. garlic salt

¼ C. water

 

½ Package (8oz.) Spaghetti Noodles – $1.29

 

Parmesan Cheese (Garnish)

Advertisements
This entry was posted in Food and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s